Brno Bystrc

Bystrc je jednou z městských částí Brna, leží při jeho severozápadním okraji. Na rozsáhlém bystrckém katastrálním území, které tvoří městskou část, se nachází několik velice zajímavých míst, které svým významem přesahují hranice regionu. Jedná se zejména o rekreační oblast Brněnské přehrady, zoologickou zahradu, hrad Veveří či kraj Pohádky máje, nacházející se v oblasti Podkomorských lesů.

Brno Bystrc Brno Bystrc Brno Bystrc
foto Michael Stanovský

Vlastní obytná zástavba Bystrce je oproti celému bystrckému katastrálnímu území výrazně menší, z převážné části je tvořena panelovým sídlištěm, ve kterém žije téměř 25 000 obyvatel, a Bystrc je tak pátou největší brněnskou městskou částí. Na severní straně je zástavba ohraničena Mniší horou a areálem zoologické zahrady, dále tokem řeky Svratky a vodní plochou Brněnské přehrady, za západním okrajem se rozprostírají Podkomorské lesy, za jihozápadním okrajem pak leží městská část Žebětín. Na jižní a jihovýchodní straně je umístěno chráněné území Pekárna a Údolí oddechu.

Bystrcká zástavba se dále dělí na více celků: Stará Bystrc, připomínající původní obec položenou u řeky Svratky, od jejíhož bystrého toku je odvozen i samotný název Bystrc. Přilehlá panelová zástavba pak tvoří tzv. Bystrc I, novější část sídliště přibližně západně od trasy Staré dálnice směrem k Žebětínu se nazývá Bystrc II.

převzato z www.bystrc.net

Brno na Internetu

Vítejte v Brně (O městě, Kam v Brně, mimo Brno, Kalendář akcí...)
Turistické informační centrum
Dopravní podnik (MHD)
Dopravní systém Jihomoravského kraje
Žít Brno
Brno (magistrát)

Bystrc na Internetu

Úřad městské části Brno Bystrc
Bystrcké noviny
Neoficiální stránky městské části
Restaurace, bary a vinárny
Ubytování v Bystrci
Turistika v Brně Bystrci a okolí
ZOO Brno Bystrc
Brněnská přehrada / Prygl
Římskokatolická farnost
Další odkazy